Pricing
Sign Up
 • 1. Giriş
 • 2. Hasta Hazırlığı
 • 3. Kesi
 • 4. Eklemin açılması ve maruz kalması
 • 5. Eklem Kıkırdağının Subkondral Kemiğe Kadar Debridmanı
 • 6. Floroskopi ile yeterli debridman ve hizalamanın doğrulanması
 • 7. Kılavuz Tel Yerleştirme
 • 8. Vida Uzunluğu Ölçümü
 • 9. Vida Yerleştirme ve Eklemin Sıkıştırılması
 • 10. Son Vida Pozisyonunun Onaylanması
 • 11. Tenodermodesis Tekniği ile Kapatma
 • 12. Operasyon Sonrası Açıklamalar
cover-image
jkl keys enabled
Keyboard Shortcuts:
J - Slow down playback
K - Pause
L - Accelerate playback

Artrit için sağ yüzük parmağının distal interfalangeal (DIP) ekleminin artrodezi

11117 views

Lasya P. Rangavajjula, BS1; Amir R. Kachooei, MD, PhD2; Asif M. Ilyas, MD, MBA, FACS1,2
1 Sidney Kimmel Medical College at Thomas Jefferson University
2 Rothman Institute at Thomas Jefferson University

Transcription

BÖLÜM 1

Distal interfalangeal eklem artriti, veya DIP eklem artriti, sadece başparmak bazal eklem artritinden sonra ikinci sıradadır Elin en semptomatik artriti açısından genellikle cerrahi müdahale gerektirir. Burada gösterilen teknik distal interfalangeal eklemin artrodezidir. Bu tekniğin endikasyonu ağrı, deformite ve işlev bozukluğudur. Burada gösterilen teknik sadece lokal anestezi altında yapılıyor geniş uyanık bir el ameliyatı tarzında.

BÖLÜM 2

Hastayı burada fark edeceksiniz Yüzük parmağı DIP ekleminde ileri artritik değişikliklere sahiptir ve daha önce geçirmiş işaret ve orta parmak DIP artrodezi. Şimdi yüzük parmağı bugün yapılacak. Teknik, başsız bir sıkıştırma vidasının kullanılmasını gerektirir. Burada 2.4 başsız sıkıştırma vidası kullanılacaktır.

Çünkü kullanılan anestezi sadece dijital bir bloktur minimal lidokain ve epinefrin ile doğrudan cerrahi bölgede, Parmak turnikesi de uygulanmaktadır.

BÖLÜM 3

Pozlama tamamen dorsal olarak elde edilir, böylece kesi doğrudan yerleştirilir dorsal olarak DIP eklemi boyunca. Kesi tam kalınlıkta yerleştirilir cilt, tendon ve dorsal eklem kapsülü yoluyla.

BÖLÜM 4

Eklem daha sonra açılır, ve teminatlar da alınır eklemi tamamen açığa çıkarmak için. Fleksör tendonuna zarar vermemeye özen gösterilir volar taraftaki eklemin derinliklerinde.

BÖLÜM 5

DIP eklemi tamamen açıkken ve orta falanksın başının eklem yüzeyi ve açığa çıkan distal falanks boşluğu, Eklem kıkırdağını debride etmek için bir rongeur kullanılır subkondral kemiğe kadar. Bunu daha kolay buluyorum önce orta falanksın kafasını debride etmek için distal falanks boşluğuna ilerlemeden önce, çünkü bir kez orta falanks debride olmuştur Distal falanks boşluğu daha iyi açığa çıkar. Genel olarak, bu distal taraf eklem kıkırdağının debride edilmesi daha zordur. Yumuşak dokuyu yükseltmek genellikle yararlıdır burada gösterildiği gibi distal falanks boşluğunun dorsumundan dışarıda, hatta flebi distal olarak uzatmak Tırnak çevresi de yardımcı olabilir eklem kıkırdağını çıkarmak için tabanı tamamen açığa çıkarmak için.

BÖLÜM 6

Debride edildikten sonra, floroskopi makinesi getirilebilir subkondral kemiğe kadar yeterli debridmanı doğrulamak için yeterli hizalamanın geri yüklendiğinden emin olmak için ve herhangi bir deformite düzeltildi. Bu hem PA hem de yanal görünümlerde kontrol edilmelidir. Geride kalan ekstra osteofitler şimdi de değerlendirilebilir ve debride edilebilir.

BÖLÜM 7

Eklem debridmanından memnun kaldıktan sonra ve artrodez bölgesinin hizalanması, Başsız sıkıştırma vidası için kılavuz tel takılmak üzere hazırlanır. İçten dışa bir teknik kullanmanızı öneririm kılavuz telin ilk yerleştirildiği yer İstenilen merkezde distal falanks, merkez pozisyon ve sonra orta falanksa tersine çevrildi. İçten dışa tekniği burada gösteriliyor. Kılavuz telin hizalanmasından memnun kaldıktan sonra, Bu kılavuz tel daha sonra çıkarılır, çevrilir, böylece kör uç daha sonra yönlendirilir distal falanksın içine ta ki keskin sonun sadece bir kısmı görünene kadar artrodez bölgesi içinde. Bu daha sonra keskin sona izin verecektir daha sonra orta falanksın içine retrograd olarak yerleştirilmek üzere doğrudan görselleştirme altında. Burada, pimin tersine çevrilmesi ve hizalanması artrodez bölgesinin floroskopide gösterilmiştir. Hizalamadan memnun kaldıktan sonra, Pim daha sonra orta falanksa ilerletilebilir. Burada iğnenin ileri retrograd olduğu görülebilir Orta falanksa geri dön ve daha sonra floroskopi ile doğrulandı.

BÖLÜM 8

Daha sonra, vida uzunluğu ölçülür. Genel olarak mevcut kanüllü derinlik göstergelerini buluyorum yararsız olmak, çünkü vidaların uzunluğu böyle olmalıdır distal falanksın başının altına batırıldığı ve orta falanksın isthmusunda bitmelidir. Çoğu zaman, daha yararlı olan nedir floroskopide sadece bir vidayı ölçmektir istenen uzunluğa sığdırmak için.

BÖLÜM 9

Daha sonra, kanüllü matkap kılavuz tel boyunca yerleştirilir Başsız sıkıştırma vidasının yolunu oluşturmak, ve son olarak, vida kılavuz tel boyunca yerleştirilir ve distal falanksa retrograd bir şekilde ilerleyin. Artrodez bölgesi boyunca maksimum kompresyon elde etmek için, Artrodez bölgesini dışarıdan sıkıştırmanızı öneririm makro sıkıştırma olarak adlandırdığım şeyi başarmak için ve sonra başsız sıkıştırma vidasına izin verin mikro sıkıştırma elde etmek için.

BÖLÜM 10

Burada, vidanın son konumu onaylanır Vida kafasının yeterince havşalı olduğundan emin olmak distal falanks içinde, ve iyi temas ve sıkıştırma olduğunu artrodez bölgesi boyunca boşluk bırakmadan. Ayrıca, yarayı yıkamadan ve kapatmadan önce, parmağın normal rotasyonunun restorasyonu ayrıca onaylanmalıdır Parmağın hasta tarafından aktif fleksiyonu ile hizalamanın uygun olduğundan emin olmak için.

BÖLÜM 11

Cildin aşırı fazlalığı varsa, cildin proksimal yönü eksize edilebilir kapanışı iyileştirmek için. Ayrıca, cildi onarmayı yararlı buluyorum tenodermodesis tekniğinde. Bu, cildin onarılmasını içerir ve bir atışta altta yatan ekstansör tendon. Bu, kapanışın dorsal olarak toplanmasına yardımcı olur ve artrodez bölgesini kapsar. Burada gösterildiği gibi basit 4-0 naylon dikişler kullanıyorum. Kapatıldıktan sonra yumuşak bir pansuman uygulanır. Hastanın parmağını hemen hareket ettirmesine izin verilir. Açıkçası, DIP eklemi hareket etmeyecek, ancak genel olarak erken hareket teşvik edilir. Pansuman iki gün içinde çıkarılabilir, ve dikişler iki hafta içinde alınabilir.

BÖLÜM 12

Genellikle radyografileri tekrar kontrol ederim ameliyat sonrası iki hafta ve 12 haftada artrodez bölgesinin iyileşmesini doğrulamak için. Hastanın aktivitelere dönmesine izin verilir hemen tolere edildiği gibi. Tartışılacak son şey bir uyarı kelimesidir. Bazen parmaklar daha büyük olabilir, ve daha büyük bir vida kullanılabilir. Bu durumda, 2.4 vida kullanılmıştır. Daha yaygın ve daha zahmetli bazı parmakların daha küçük olmasıdır ve başsız bir vidayı kabul etmekte zorlanırlar. Sizi yayınlanan bir çalışmaya yönlendireceğim eski arkadaşlarımızdan biri tarafından vidaların çapına kim baktı ve bazı parmakların daha küçük vidalar gerektirdiğini buldu çapı karşılamak için 2.0'a yakın gibi distal falanks ve orta falanks kanalının.