Pricing
Sign Up
  • 1. Portal Yerleşimi
  • 2. Labral Onarım
cover-image
jkl keys enabled
Keyboard Shortcuts:
J - Slow down playback
K - Pause
L - Accelerate playback

Asetabuler Osteoplasti ve Labral Onarım ile Kalça Artroskopisi

37339 views

Scott D. Martin, MD
Brigham and Women's Hospital

Transcription

BÖLÜM 1

Yani tam orada troc'un tepesi var. Bu yüzden yapacağım şey Parmağımı buraya koyacağım ve bunun posterolateral portal olduğunu biliyorum, Ve sonra o küçücük, bu yüzden onu buraya getirirdim. Evet, o zaman düz karşıya. Bu şekilde - her zaman kasık kılı çizgisini görmek istersiniz çünkü bu verecek eklemin tam olarak nerede olduğu. Burada bir yerde olacağımızı söyleyebilirim burada hakkında. Şimdi oldukça büyük bir gözyaşı var, Bu yüzden en büyük sorunumuz içeri girdiğinde, gözyaşı alanı portalımıza doğru uzanıyor, yani eğer binersek o labrumun içinde, takip edecek bir kova sapı yırtılması gibi olacak Etrafımızda ve kör olacağız. Bu yüzden nasıl yapılacağını denemeliyiz o labrumun dışına çık, Yani belki 2-3 mm fark, bilirsiniz, Labram'ı sürükleyip sürüklemediğiniz seninle ya da alıp almayacağı burada temiz bir çubuk. İyi eğim - oldukça iyi görünüyor. Yani o tarafta bir dönüş - çekiş yapacağız. Başka bir 5, her şeyi çıkaran cuz. Evet, bunun çoğu sistemdeki viskoelastisitedir, bu yüzden eklem üzerinde gerçekten çekiş değil. Bu onun silikonuza karşı gerilmesi Yazısında ped. Biz daha görmeden çizmedeki gerginliği Burada çekiş. 10, 5 tane daha yapar. Tamam, iyi. Evet. Ve yaklaşık 15 ila 20 derecelik bir eğimde olmak istiyor, Çalışabilmemiz için, çünkü unutma, Çok kısıtlı bir ekleme giriyoruz, bu yüzden daha fazla çalışma mesafesi istiyoruz eklem ile aynı hizada olmak. Eğer ekleme çok diksek, o zaman bizim için çok zor Bu portalla bir yardımcı program portalı olarak çalışın. Görebiliyoruz, ama bu çok zor bir yardımcı program portalı olarak kullanmak için. hayır, sadece almak için - iğnenizdeki eğimi değiştirin. Evet, evet, her zaman elini kaldırmayı düşünüyorum bunun gibi, ve yön değiştirdiğinizde, geri dönene kadar gelmelisin. Elinizi daha da fazla kaldırın. Arkadan saklayın. Ve sonra kapsülü delmeye hazır olduğunuzda, sadece eğilimi izlemelisin ve Senin - en az 15 derecen var. Evet. X ışını. Belki de kenara biraz daha yaklaşmanız gerekir. Evet, bence o kafadan hemen çıkman gerekiyor. Ya da bununla savaşacağız. John'un hazır bir sıvısı var. Bu kafadan biraz fazla uzakta. Peki perf yaptın mı? Hayır, henüz değil. Neredeyse içerideymişsiniz gibi görünüyor. Görünüşe göre Alice'tesin. İçinde olduğunuzu hissediyor musunuz? Bu sonuncusu gibi olmayacak. Hayır - bu yüzden içinde olduğunuzu düşünüyorsanız biraz sıvı deneyin.

Çıkışınızın ne olduğunu görelim. Evet, şimdi nitinol telinizi yapın. Sorun değil - yapışması yumuşaktı, değil mi? Nitinol telini kullan. Yani eğer içerideyse, nitinol teli medial duvarınıza çarpmalıdır. Yani asetabulumun medial duvarına çarpıyor. İyi, evet, kesiğinizi yapın. Orada bir yer alın. İyi. Hala gözyaşının içinden geçebilirdi, çünkü bu büyük bir gözyaşı, bu yüzden asetabuler kenarın kenarında kalmaz, şöyle gider, Ve bu yüzden onun içine girmek bizim için çok kolay. Yani bazı nitinol telleri var. Gittiği iki yer var bağlamak, tam burada deride kapsülünün inceliğinde muhtemelen en sert olanı olacak. Yaşlı hastalar, size söylüyorum, kapsül çok incelir, ve daha genç hastalar, Sanki 15 yaşındalarsa, ne kadar kalın olduğu inanılmaz. Elini yukarı kaldırmalısın. Unutma, yaklaşık 10 derece ile içeri girdin, Siz kolineer olmak istiyorsunuz – sadece kolelineerinizden emin olun. Obturatörünüzün kanülde kilitli olduğundan emin olun. Evet, bu yüzden o telin bükülmeye başlamadığından emin olmalı ya da böyle düz bir teli olabilir ve bu şekilde kesiyor. Yani eğer bağlanırsa - tuttuğunuzdan emin olun ve obturatörü telle dışarı çekin. Yani eğer bağlanırsa, telin sarılı olduğunu biliyoruz başın etrafında. Teli geri çekmeye çalışırsa, tam orada kırar. Eğer obturatörü gevşetir ve teli getirir ve obturator geri, hemen geri gelecektir. Önemli olan şu ki, eğer bağlanırsa, yaparsınız zorlamak istememek, çünkü bu ufacık küçük bir açıklık - sadece o tel için yeterli. Eğer bükülürse, geçmeyecek - kırılacak. İçinde olmalısın. Evet, öyleyse yapacağız ... Tamam.

Bu sadece büyük bir - evet, bu büyük bir disket labrum. Son hastadan çok farklı. Evet, büyük fark. Yani bu kesitsel çizginin buna uygun olmasını istiyorsunuz. Bu yüzden sadece gidiyorum size burada göstermek için. Bu yüzden kesit çizgisinin daha çok Bu yüzden bence bu noktada haklısın, evet. Tam burada bu üçgene bakıyoruz. Kapsülü görüyor musunuz? Bir üçgen oluşturur. Ve güvenli bir üçgene sahip olduğunuz omuzdan farklı değil içeri girmek için, hemen yukarıda alt kapağın ve femur başını sağa al, solunuzda labrum, buradaki kırmızı şey kapsüldür üstesinden gelmeye çalıştığımızı. Ve biz o cuz'un tam ortasından geçmeye çalışıyoruz diğer obturatörleri koymak zorunda kalacak, bunun tam merkezinde olması gerekiyor. Tüm bu alanın açıldığını görebilirsiniz üçgenin tepesi medial olmak ile. Yani biraz daha üstün gittin... Evet. Biraz daha distal ve sonra biraz daha yanal gidebilirsiniz. Evet. Temelde. Tamam. Devam edin ve küçük bir yarık yapın. Bunun fotoğrafını çekmek lazım. Evet. Ve böylece bu tel her hareket ettiğinde ve değil dikey ve açılı olarak yana doğru gider, yanlış yöne ittiğinizi biliyorsunuz. Bununla eş doğrusal kalmaya çalışın. Evet. Çünkü bu teller kopacak. Unutma, sen gelmiyorsun obturatorunuzla veya kanülünüzle - sadece Kendinizle gelin – sadece oraya, evet. Sonra bıçağını al ve sadece kapsül üzerinde küçük bir yarık yapın. Bu yüzden küçük bir yarık açıyoruz kapsül sadece rahatlatmak için, bu yüzden çok fazla baskı yapmıyoruz kafa. Ve kafa biraz girinti görecek Bir pinpon topu gibi - tek şey bu - çünkü elastik deformasyon, Geri gelecektir – plastik deformasyon, geri gelecektir. Yani davanın sonuna kadar geri dönersen, kusur gitmiş olacaktı. Henüz bir tane yok, ama olacak. Evet, ama sadece biraz - burada bir milimetre ve sonra bir milimetre medial gibi. Yani diğerinden farklı olarak bakın, bıçağınızın nasıl kalabileceğini görün Siz açı yapmadan dikey mi? Evet. Evet, bu şekilde, eğer dikişimi veya başka bir şeyi almam gerekirse, Bunu bir yardımcı program portalı olarak kullanabilirim. Güzel çubuk. Mükemmel çubuk. Ve buradan başladığınızda ve içeride 5 mm'lik bir yamaya vurmaya çalıştığınızda, hata için çok küçük bir bölge. Yani bu konuda haklı. Şimdi bunu açacağız... Hadi buraya gel, Drew. Bir görüntüleme portalı oluşturmak için. Öyleyse yapacağız Bunu sadece görüntüleme için değil, aynı zamanda yardımcı program için de yapın çapaları, dikişleri, neleri geçmek için değil - Mytech'i alacağım. Ve görüyorsunuz, biz onu bile aşağıda tutmaya çalışıyoruz kapsülün altında, böylece kıkırdak bir darbe almaz. Ve yüksek akış hızı kullanıyoruz. Şimdi bazı insanlar bir bıçak alıyor ve sadece kesiyorlar bu kadar. Bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Birkaç neden: biri heterotopik kemikleşme, ki bu da yönlendirmelerde oldukça fazla görüyoruz.

Hemen buraya gidelim, bir göz atalım. Yani bu enine bir ligament. Tam burada labrumun tam burada olduğunu görebiliriz, ve sonra o küçük kusur burada yükseliyor, bu tam oradaki asetabular çentik. Biraz renk değişikliği görebilirsiniz bahsettiğimiz sarı renk değişikliği. Ve bu iyi görünüyor. Pulvinarımız, ligamentum teres'imiz yine, tam burada sağda. Pulvinar orada. Ve bu ön portal görüntülemek için iyidir tam tersi yönde, yani anterolateral, Inferiora. Şimdi geri döneceğiz Çünkü istediğimiz şeylerin çoğu do yakınlarda - buradaki bu portaldan bizim yolumuza kadar ön portal, bu yüzden geri döneceğiz diğer tarafa. Gördüğünüz gibi, tüm bu şey Burada bozuldu - geldiğimiz yerden sonuna kadar. Bu yüzden periferik bölmeyi almalıyız. Obturator'a sahip olmama izin ver mi?

Şimdi bazı aksesuar portalları yapacağım. Bu orta-ön portal olacak. Ve eğer buna bakarsanız, bu bir - neredeyse bir ikizkenar üçgen. İğneyi alacağım. Bu yüzden burada daha büyük bir kanülle gitmeliyiz, böylece yapabiliriz delin, ve dikişlerimizi ve eşyalarımızı ondan geçirebiliriz daralmadan. En önemlisi, çapalarımız bu portala gitmelidir. Bu yüzden asetabular kenara doğru açılıyoruz bunu içeri almak için. Böylece çapalarımızı doğrudan jantın içine koyabildik.

Yani buna Dienst portalı denir – ben tam burada ASIS'ten geliyorum, Ve aşağı iniyorum; yolun üçte biri ila yarısı, Ve bu beni dörtgen yapacak tam burada yer üzerinde çalışmak için. Bu dikişleri geçirmek ve yapmak için olacaktır. asetabuler durgunluğumuz. İşte tam burada size bahsettiğim kan kaynağı budur. Tam kapsulolabral kavşakta Labrum tam burada kapsülle buluşuyor. Ana kan kaynağımızın devreye girdiği yer burasıdır, bu yüzden Bir bıçak alıp oradan geçmek istemiyoruz. Biz istiyoruz ki Üstüne çık, bu yüzden burada bir kapsülüm var, bütün bu şeyler burada - ve bunu büyütmek için kullanacağız Labral'ı için Labrum'u tamir et, böylece dikişlerim çekilmiyor.

BÖLÜM 2

Şimdi bunu yükseltmek için gerçekten dikkatli olmamız gereken yer burasıdır. Tamam Drew, dokun, dokun. Buna dokunun. Ve onu sadece bir şeritle yükseltmeye çalışıyoruz. İşte tam burada bahsettiğimiz jant budur. Buradaki bu lifler rektüsün derin başıdır. Yuvarlak debrider. 4-0. Tamam, Drew. Bunu tam burada, tam burada hissedeceksiniz. Tamam, bunu sadece düzleştireceksin. Yumuşak kemiği var. İşte tam burada. Ve sonra rektüsün o derin başı tam buradadır. Yani buradan gel, sadece güzel ve kolay, aşağı in. Saat yönünün tersine 5 kalkış yapın. Bu yüzden şimdi aralıklı çekiş kullanıyoruz çünkü periferik bölmedeyiz, Yani saat yönünün tersine, buna ihtiyacımız olacak. Beş tane çıkarabilir ve başladığınızda bir yer alabilirsiniz. Buraya gelmek istiyorsun. Şimdi yedekleyebilirsiniz. Bu yüzden daha ileri gitmek için buna ihtiyacımız yok Orada bundan daha fazla, ve ben sizi buraya getireceğim. İşte sizin Labrum. İşte kondrolabral kavşağınız. Buraya kadar geliyorsunuz. Yumuşak kemik - yumuşak kemik - büyük adamda kazıyorsun. Bunu yapmak istemezsiniz. Sen sadece Korkutmak istiyorum, tamam mı? Yumuşak kemiği var. O çapaları asla tutamayacaksınız. Yani bu zaten yapıldı. Öyle Tam burada, buraya gel. Bunu hissediyor musun? Evet. Elimizi düşürmeye devam et. İşte gidiyorsun. Ve sonra bir yer alabilirsin. Çalışmaya devam edin. Yine de çalışmaya devam edin. Sizinle birlikte çalışırken bir yer alacağız. Evet, biraz daha gel, iyi. Tam orada. Orada bulun. Çalışmaya devam edin. Şimdi eğer daha genç olsaydı - bunun ne kadar kolay ortaya çıktığını görüyor musunuz? Bu tam tersi. Bunu tamamen ortadan kaldırmakta çok agresif olurdum. Yaşıyla birlikte, bunun bir hata olduğunu düşünüyorum.

Biraz daha açın. Orada bir yerim olsun. Önce dokunun - matkap. Sonra çapa. Biraz sert vurun. Tam orada, iyi. Güzel ve kolay. Kolay aşağı inin. Sonuna kadar aşağı inin. İyi, evet, çekip çıkarın.

Yani bu benim kendi tekniğim - bir IV iğnesinden daha büyük değil. ve dikiş mekikleri ile ilgili sorun ve bunun için geçişler şudur: çok fazla hasar yaratırlar. Onlar büyük, 1 numara. Geri. İğneyi çıkarın. Tamam, şu kanülü tut. Bu - Ben içerideyim. Tamam, Sam geçti. Tamam, şimdi iğne. Şimdi her iki tarafı da tutacağınızı hatırlayın. Bunu ve bunu yukarıda tutacaksınız. Bu bir eyer tekniğidir. Bunu yukarı çekin - sıkı. Bu şekilde. Eğik gideceğim. İyi hissettim. Tamam. İyi. Evet, evet. Şimdi döngünüz geçecek. Bu dikey bir yatak. Dikiş kavrayıcım. Dışarı çekin. Geri çekin. Evet. İğne çıkarın. Tamam. Bunu gönderin. Bu bizim kendi tekniğimizdir. Minimal perforasyon. Keskin penetratörlerden bazılarını kullanırsam, bir Bu labrumda büyük delik. Dikey bir yatak koymanın bir yolu yok. Yani şimdi, arka uzvumuzu çekeceğiz bu bizim kemiğimizden geçti, yani eğer bu uzvu çekersem, tüm bu labrum boyunca kıkırdayabilirim ve tam burada, ikiye bölün. Buna boşuna FiberWire demiyorlar. Kevlar yelekleri ile aynı maddeden yapılmıştır, ama bizim kesebilir parmaklar, böylece o labrumun içinden geçebilir. Bu yüzden almamız gerekiyor ilk hareket ediyor çünkü o - Unutma, o çapa kemiğin derinliklerinde, ben de öyle yapıyorum arka uzuv burada. Hareket ettirmek için önce bu taraftan yukarı doğru çekin Bir yol yap ve sonra bunu çekiyorum. Çok daha kolay geri geliyor. Ve düğümümüzü arka uzvumuzda istiyoruz bu yüzden buraya geri döndü eklem yüzeyi. Bu yüzden birçok insan kuş gagalarını kullanıyor. Bunları gördünüz mü bilmiyorum. Ama onlar büyük ve gerçekten yok ediyorlar geçerseniz tüm labrum sadece bir geçiş. Bu. Sanırım daha küçük çapalara gideceğiz, ki bunu yapmaya çalışıyorlar şimdi – sizin 1-7'niz – yani ne zaman dışarı çıkacağız? Sizler bana söz vermeye devam ediyorsunuz. Çünkü sorun içeride olmayacak dikiş veya çapa genellikle bir kez içeri aldığınızda. Koyarken çıkarmak bir sorun olabilir. İçeri girdikten sonra, Hız sınırlayıcı faktör, bir labrum sırtının iyileşmesidir. Şimdi tüm çekişimizi hayal kırıklığına uğratacağım. Femur başının labrumu janta geri indirmesine izin verdik. Bu yüzden şimdi bunu tersine çevirmek zorundayım. İşte gidiyor. Yani bu güzel ve sıkı. Şimdi bunun şöyle görünmesini istiyoruz Soru şu: hepsini dikey şiltelerde yapabilir miyim? Bilmiyorum.

Detaya gidin. Yapacağız - İkincisini açtın, değil mi? Bir tane var. Buraya diğerimiz için geleceğiz - tam kenarda jantın tam burada. Devam edin, dokunun, dokunun. Alıştırma. Sonuna kadar. İyi, evet. Tamam, dikiş kavrayıcı. Tamam, her iki tarafı da yukarı çekeceksin. Yani burada arka ucu var. Benim bir uzvum var. Diğer jantım da var. Ve bana biraz gerginlik veriyor, böylece o kadar doku kapabilirim burada elimden geldiğince - izin verdiği gibi. Gideceğim hafifçe eğik - daha fazla doku almaya çalışın. Beş tane çıkaralım. Yani yapmak istediğimiz şey, kalçayı, femur başını istiyoruz, labrumu asetabuler kenara geri döndürmek, ve biz sadece bir asetabuler durgunluk. Yani şimdi, burada olmak yerine, buraya geri döndü. Sadece delikler açıp takarsam, her zaman olabilir, hatta bir veya iki milimetre kapalıysa. Jantı azaltmak için femur başını kullanıyoruz Labrumu tekrar kenara indirin ve sonra onu öyle geriyoruz ki; biz bunu istemiyoruz. Bunu çekiş gücüyle sonuna kadar yapıyoruz, Labrum tamamen geri döndü. Labrum'u böyle havaya kaldırmayacağız bunu aşırı gerersek bu. Neden? Çekiş nedeniyle, femur başı azaldı sokete geri dönün. İki farklı şey yaptık. Birincisi, Labrum yeni girintili kenarına geri döndü, ve ikincisi, izin vermiyoruz aşırı gerilme ile evert etmek için onu bağlıyoruz çünkü çok aşırı germek ve labrumu çekmek benim için kolay tam da bu şekilde.

Yani bu kayan bir düğüm, modifiye edilmiş bir Weston. Gerçekten onu indiriyor ve ödünç aldık Labrumumuzu güçlendirmek için bu kapsülün bir kısmı böylece bu çekilmez. Ve şimdi Drew bana bir azalma gösterecek tüm çekişi ele geçirmek için şimdi kapalı. Bu yüzden onu geriyorum, ve sonra her şeyi kapatana kadar sıkmayacağım.

Yani tüm çekiş gücü kapalı, değil mi? Evet. Tamam. Mükemmel. Şimdi devam edin ve çekişi tekrar çalıştırın.

Yani jantımız aşağıda. Tamam, şimdi o kadar da disket değil. Bir sonda yapalım. Orada güzel ve istikrarlı. Orada güzel ve sağlam. Bu hiçbir yere gitmiyor. Şimdi, bu normalde gevşek. Bu daha medialdir. Bunlar buradaki alanlar. Eğer bir tane daha koyacak olsaydın, ancak bu yanal olarak genişletilirse olur, ki tam orada benim kavşağım olduğu için yapmadı, görüyor musun? Bu yüzden bunu seviyorum - bunu çok seviyorum. Ve her şey gömüldü. Ne zaman kafa içeri girer, tüm bunlar sıkıştırılır, ve sonra çevre bölmesinden bakacağız. Şimdi obturator'u mavi için alacağım. Pompamızda 70'e kadar. Bu yüzden 70'e gidiyoruz, bu yüzden bu eklemi çok fazla distansiyon sağlamak için susturuyoruz Bu kapsülün elimizden geldiğince. Diğer taraftan çekiş. Her şey bu tarafta. Yani şimdi periferik bölmedeyiz. Geriye bakın, tam orada bizim labrumumuz var. Bu sizin boynunuzdaki kapsül yansımanızdır. Onu esnetin. Bu yüzden onu yaklaşık 40 - 45 dereceye kadar esnetiyoruz. Ve tam orada, içinde medial plikanız var. Tam orada görüyor musunuz? Tümör alırsanız, saklanmayı sevdikleri yer burasıdır. Yani bu, tam burada medial görünüyor. Böylece onu biraz uzatabilirsin, Ve biz tamamen medializ, bu yüzden başlayacağız şimdi yanal üzerinden geliyor. Yukarı bakarsak, aşağı inen bu şey gidiyor iliopsoas'ınız olmak. Yani tam burada bu medial sinovyal kıvrım arasında ve onun labrumu tam burada dümdüz yukarıya onun iliopsoas'ı olacak. Altında bulunduğum bu şişkinlik, biraz yıpranmış oraya geliyorum. Ve bazı insanlar tendonun maruz kalmasına neden olacaktır burada kapsül yok. Oldukça temiz. Hemen yukarı bakabilirsiniz. Tam orada bir kan damarına bakın. Yani, ve bu benim yapmamamın diğer nedeni T capsulorrhaphies - tüm bunları kesip attınız kapsülden gelen kan akışı, ve bu daha sonra labruma gider. Eğer burayı kesersem, şimdi bu aşağıda değil, ama ana nokta tam burada - tam Capsulolabral kavşağında kanın olduğu yerdir arz var, ama büyük besleyicilerin geldiğini görebilirsiniz bunun dışında - bak ve bak - sen onları doğrudan labruma girerken görebilir - bakın, görüyor musunuz? Evet. Öyleyse neden bunun üzerinden geçesiniz ki? Benim için bir anlam ifade etmiyor neden bir bıçak alıp onu kesiyorsun? Onun üzerine çıkmalısınız. Yani medial sinovyal kıvrımımız var. Burada diğer tarafa geleceğiz. Tamam ve bu şey tam buraya geliyor – bu yuvarlak şey zona orbicularis'tir. Kapsülün bağlandığı şey budur, ve bunu döndürebilmemize izin veriyor kapsül bağlanmadan hasta. Yani onarımımız var, dikişimiz var, görüyor musunuz? Tüm yol boyunca harika bir mühür var. Her yerde takip edebilirsiniz. İyi görünüyor. Neler yapıyoruz? Hangi numara? 36.